baş parmağınla işaret parmağını yan yana koy aradan çıkar bakalım bal parmağı kaç diş var yavsak

istanbul escort

2. Kosova Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Osmanlı Devleti‘nin Balkanlar’da ki önlenemez ilerleyişi devam ediyordu. Takvimler 1448’i gösterdiğinde, başta Macarlar olmak üzere Avrupalı devletler için Osmanlı’yı durdurmanın tek bir yolu vardı, “Haçlı Ordusu‘nu 6. defa toplamak”. 1444 yılında, 1. Kosova savaşından zaferle çıkan Sultan 2. Murat için 5 yıl süren ikinci saltanat dönemi başlamıştı. Ancak bu dönem, Balkanlar’da isyan eden yerel hanedanlara, Mora despotuna ve Arnavutluk’ta isyan eden İskender Bey‘e boyun eğdirmek için düzenlenen seferlerle geçti. Hatta Mora seferinde 2. Murat’ın Heksimillian Duvarı surlarını ateşli silahlar kullanarak yerle bir etmesinin 1453’te ki İstanbul Kuşatması‘nın bir provası olduğu iddia edilir.

Osmanlı Devleti böyle bir zeminde sefer üstüne sefer düzenlerken, Macaristan Kral Naibi ve Varna savaşı mağlubu Yanus Hunyadi‘nin kışkırtmasıyla bazı Eflak boyları isyan etti. Hemen ardından Yanus Hunyadi, 1448 yazında yeniden topladığı Macar ve Eflak ordusu ile birlikte harekete geçti. 2. Murat, yeni Haçlı Ordusu‘nun harekete geçtiğini haber aldığında isyan eden İskender Bey‘e karşı Arnavutluk seferindeydi. Bunun üzerine Sultan, Arnavutluk seferini yarıda bırakarak Sofya’ya döndü. Bu sırada Yanus Hunyadi’nin Macar ordusuyla, Eflak, Bohemyalı ve Alman asıllı ordu birlikleri Yorgo Brankovic‘in kralı olduğu Sırbistan’a hücüma geçti. Ama Segedin anlaşması ile Osmanlı’ya bağlanan Sırbistan despotu Brankovic’in yeni bir askeri maceraya atılmaya niyeti yoktu.

Sırbistan’ın Haçlı Ordusu‘na katılmayacağını anlayan Yanus, Sırbistan’ı yakıp yıkarak Osmanlı topraklarına girdi ve Kosova’ya indi. 2. Murat ordusu ile Kosova’ya geldiğinde tarihler 17 Ekim 1448‘i gösteriyordu. Her iki orduda da ateşli silah kullanılıyordu. Fakat profesyonel Osmanlı ordusu, ateşli silahları ve tabor tipi top arabalarını kullanmayı iyice öğrenmişti. 2. Murat, toplar, tabor tipi top arabaları ve yeniçeri ile orta kanatta yer aldı. Oğlu 2. Mehmet‘te eyalet askerleri ile sağ kanatta konuşlanmıştı. Savaşın başlarında Macar kuvvetleri sağ ve sol kanatta Osmanlı kuvvetlerine ağır tahribat verdiler. Bunu gördükten hemen sonra da zırhlı süvari birlikleriyle Osmanlı ordusunun ortasına yüklendiler. Ancak burada Osmanlı tüfekli piyade yeniçerilerinin ve topçularının yoğun ateşi ile karşılaştılar.

İyi eğitimli ve seri ateş edebilen tüfekli yeniçeriler, Macar süvarilerine ağır kayıplar verdirdiler. Macar ordusunun yarısından çoğu ve özellikle Macar asilleri öldürüldü. Savaşın 2. gününe gelindiğinde, Osmanlı ordusu büyük bir taarruz yaparak Macar ve müttefiklerinin hala direnişte olan bütün birliklerini yok ettiler. Savaş meydanından bir kez daha kaçan Yanus Hunyadi, Sırp despotu Yorgo Brankovic‘in askerleri tarafından yakalandı ve esir edildi.

Uzun ve kanlı geçen bir savaş olan 2. Kosova zaferinden sonra Avrupalı devletler, Türkler’in Balkanlar’da ki varlığını kabullendiler ve taarruzu bırakıp savunmaya geçtiler. Balkanlar’da Osmanlı‘nın ilerleyişini durduracak kayda değer bir güç kalmadığı gibi, Bizans İmparatorluğu Avrupa’dan yardım alma ümidini tamamen kaybetti. 2. Kosova zaferi İslam dünyasında Türklerin prestijini arttırdığı gibi, İstanbul’un fethine kadar sürecek zeminin de ilk adımı olmuştur.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

a>