baş parmağınla işaret parmağını yan yana koy aradan çıkar bakalım bal parmağı kaç diş var yavsak

istanbul escort

İstanbul’un Fethi

İstanbul’un Fethi Hakkında Derinlemesine Bir Makale

İstanbul, tarih boyunca hem müslümanların hem de Türklerin kutsal hedefi olmuştur. Tarihler 1452’yi gösterirken Bizans, güçlü bir imparatorluk olmaktan çıkmış, Konstantinopolis şehri ile sınırlı hale gelmiş ve Osmanlı devleti tarafından kuşatılmıştı. Geçmişte İstanbul’u hedefleyen ilk sefer Hz. Osman’ın döneminde gerçekleşirken, fetih ile sonuçlanan son sefer ise Fatih Sultan Mehmet’e nasip olmuştur.

Konstantinopolis’in alın yazısını belirleyen savaş ise 2. Kosova zaferi olmuştu. Bizans’ın Avrupa’dan gelecek bir yardıma dair bütün umutları bitmişti. Osmanlı Devleti için Anadolu’nun ve Rumeli’nin gerçek anlamda birbirine bağlanması, İstanbul’un fethi ile mümkündü.

istanbul nasıl fethedildi

İstanbul’un fetih hazırlıkları 1452’de başladı. Kuşatma için gerekli olan çok büyük toplar döktürüldü ve boğazın kontrolü için Rumeli Hisarı inşa edildi. 16 kadırgadan oluşan güçlü bir donanma kuruldu, asker sayısı 2 katına çıkarıldı ve Ceneviz’lilerin elinde bulunan Galata’nın tarafsız kalması sağlandı. İlk Osmanlı öncü kuvvetleri İstanbul önünde görüldüğünde takvimler 2 Nisan 1453’ü gösteriyordu. 4 gün sonra ilk top atışı başladı ve Edirnekapı yakınında ki surların bir kısmı yıkıldı.

Top mermileri 5 gün boyunca surlara ağır tahribat verirken Osmanlı donanması Haliç’i koruyan Bizans gemilerine saldırdı fakat başarılı olamadı. Sultan 2. Mehmet’in 18 Nisan 1453 gecesi verdiği ve 4 saat süren ilk büyük saldırı emri de Bizanslı askerler tarafından püskürtüldü. Büyük saldırıdan 2 gün sonra Bizans’ın yardımına gelen erzak ve silah yüklü 3 tanesi Papalığın, 1 tanesi Bizans’ın 4 savaş gemisi ile Osmanlı donanması arasında Yenikapı açıklarında bir deniz savaşı oldu. Osmanlı donanması sayıca üstünlüğüne rağmen, kendilerinden büyük ve yüksek olan düşman gemilerini engelleyemedi. Bu başarısızlık Osmanlı ordusunda bir bozgun etkisi gösterdi.

gemiler karadan gidiyor

Sultan 2. Mehmet, 22 Nisan günü gemileri karadan Haliç’e indirme emrini verdi. Öküzlerle çekilen 70 gemi, öğleden sonra Haliç’e inmiş ve böylece deniz boyları tamamen kuşatılmıştı. Sultan 2. Mehmet bu sırada İmparator’a koşulsuz teslim önerisi iletti. Serbestçe istediği yere gidebilecek, halkın malı ve canı güvende olacaktı. Ama Bizans İmparatoru bu teklifi kabul etmedi. 7 Mayıs’tan 18 Mayıs’a kadar Osmanlı ordusunun yaptığı bütün saldırılar püskürtüldü. 25 Mayıs’ta Sultan 2. Mehmet İmparator’a elçi göndererek, son kez teslim olma teklifinde bulundu. Bu teklifte reddedildi.

29 Mayıs 1453. Sultan 2. Mehmet genel saldırı emrini verdi. Konstantinopolis cephesinde ise askerler savaş düzenini alırken halk kiliselere doluştu. Osmanlı ordusu karadan ve denizden tekbirlerle, davul sesleriyle son büyük saldırıya geçti. İlk saldırıyı hafif piyade kuvvetleri yaptı. Ardından Anadolu askerleri ve Yeniçeriler ilerledi. Sultan 2. Mehmet’İn yüreklendirmesi ile artık göğüs göğüse çarpışılıyordu. Surlara ilk Türk bayrağını diken Ulubatlı Hasan’ın şehit olması ve Belgradkapı’dan yeniçerilerin içeri girmesiyle Bizans savunması çöktü. Sultan 2. Mehmet artık Fatih’ti.

ulubatlı hasan

Öğleye doğru Topkapı’dan şehre girdi ve doğruca Ayasofya’ya girerek namaz kıldı. Ayasofya’nın camiye çevirilmesi emrini veren Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi Türk ve Dünya tarihini derinden etkileyecek bir dizi tarihi olayların başlangıcıdır. Ortaçağ bitmiş, Yeniçağ başlamıştır.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

a>