baş parmağınla işaret parmağını yan yana koy aradan çıkar bakalım bal parmağı kaç diş var yavsak

istanbul escort

Suç ve Ceza Kitap Özeti

Suç ve Ceza Kitap Özeti – Dostoyevski

 

Romanın Başlıca Karakterleri

Rodion Romanoviç Raskolnikov (Rodya): Romanın başkahramanı. Öğrenimini yarım bırakır. Geçinmek için çalışmak zorundadır. Öteki insanlardan üstün olduğuna inanır.
Dounia: Raskolnikov’un kız kardeşi, Luzhin’le nişanlanır.
Petroviç Luzhin: Dounia’nın nişanlısı, bencil, küstah.
Svidrigailov: Dounia’nın hayranı, hırslı bir adam.
Sonia: Kızına bakmak için yapmadığı kalmayan, Raskolnikov’un sevgilisi, iyi bir kadın.
Alonya İvanovna: Tefeci kadın.
Lizaveta İvanovna: Tefeci kadının üvey kardeşi.
Nikolai: Suçunu itiraf eden boyacı. Fanatik Hristiyan.

 

SUÇ ve CEZA (Kitabın konusu, eleştirisi)

Öğrenimini bırakmış, eski bir hukuk öğrencisi olan Rodion Romanoviç Raskolnikov, hastadır. Kafası yoksulluk bir yana Rusya’ya Batı’dan gelen yeni düşüncelerle karman çormandır. O, insanları iki sınıf olarak düşünür. İlki kendi yasalarını kendileri getirenler. Bunlar sıradışı, farklı kişilerdir. Raskolnikov da kendisini bu sıradışı farklı, üstün kişilerden sayar. Yani bir Sezar, yani bir Napolyon olarak görür. Bunun böyle olup olmadığını anlamanın tek yolunun da, ölüsünün hiç kimseye zararı dokunmayacak, nefret edilen birinin öldürülmesidir. Kurban olarak da Alonya İvanovna’yı seçer. İvanovna bir kadındır. Üstelik yaşlı bir kadın… Amâ kadının suçu büyüktür, o bir tefecidir. Kendisine bırakılan rehinler karşılığında borç para vermekte, tefecilik yapmaktadır. Örneğin beş rublelik bir saati, 1.5 rubleye kapatabilmektedir. Roskolnikov’un saati kadındadır. Raskolnikov kadını öldürmekle birkaç yarar sağlayacağını kendini inandırır. Önce kadın çok zengindir, bunun için onun mallarına el koyacak, zengin olacaktır. İkincisi pek çok kişinin sömürülmesini engelleyecektir. Bunun için plan program yapar, kendi kendisiyle büyük bir hesaplaşmaya girer, sonunda öldürme kararını verir. Öldürmek için gittiğinde kadın, kendisine bir rehin getirip para alacağını sanır. Ne getirdiğini sorar, Raskolnikov, onun bir gümüş bir sigara tabakası olduğunu söyler. Tabaka bir iple bağlıdır. Onu çözmeye uğraşırken, bir an sırtını Raskolnikov’a dönerek pencereye yaklaşır. Çözemeyince de öfkeyle bağırır: -Ama ne diye bu kadar acayip bir şekilde bağladınız?

Bu söz sanki Raskolnikov’a saldır işaretiymiş gibi gelir ve Alonya İvanovna’yı paltosunun içinde sakladığı baltayla vahşice öldürür. Cebinden anahtar-lan alır, çekmeceleri kanştınrken, pek çok bilezik, saat, yüzük, iğne, saat kösteği, sigara tabakasıyla karşılaşır. Bunlarla uğraşırken, bu kez öldürdüğü kadının üvey kız kardeşi Lizaveta gelir. Lizaveta, korkudan bağıramaz bile. Raskolnikov onu da öldürmek zorunda kalır. Sonra birkaç şey aldıktan sonra evden uzaklaşır.

Raskolnikov, zaman zaman güçlü ne yapacağını bilen biridir, zaman zaman tam tersidir. Kadının evinden çaldıklarını saklamak için çılgınlar gibi uğraşır. Raskolnikov’un bu suçu, ailesi ve arkadaşlarını etkiler. Kız kardeşi Dounia, Luzhin adında bir burjuvayla ticari bir evlilik yapacaktır.

Amacı eline para geçmesi bunu Raskolnikov’a da vermesidir. Bunu duyan Raskolnikov, bu evliliğe karşı çıkar. Raskolnikov’un annesi oğluna çok düşkündür. Onun olumsuz bir tavn olmaz. Çünkü kızı daha önce çocuk bakıcısı olarak çalıştığı yerde cinsel tacize uğramıştır.

Raskolnikov, kadının evinden çaldıklarını bir yer bulup bir türlü saklayamamanın verdiği sıkıntı yanında, bir de karakol polisinin ifade için çağırması, onu korkutur. Polislerin yanında bayılır, arkadaşı Razmihin yardımcı olur, odasına götürür. Bir türlü kendine gelemez. Yatağının yanına gelen arkadaşları onunla baygın bir haldeyken konuşurlar, bu konuşmalarından ve sayıklamalarından kadını onun öldürdüğü anlaşılır. İyileştikten sonra Raskolnikov, yeniden karakola giderek kadına rehin bıraktığı saatini ister. Cinayeti çözmek için çalışan polislerden biri ona sorular sorar. Cinayeti işleyenin Raskolnikov olabileceğini sezer. Raskolnikov’un annesi ve kız kardeşi Dounia, Luzhin’le evlenme törenine hazırlık için başkente gelirler. Eniştesi Luzhin de oradadır. Raskolnikov’la daha başlangıçtan beri iyi geçinemeyen Luzhin, kavgaya tutuşurlar. Kavga sonucu Luzhin, Dounia’yı aşağılar ve yanından kovar. Böylece de evlilik ilişkileri suya düşer. Buradan çıkarken daha önce çocuklanna dadılık yaptığı Svidrigailov’la karşılaşır. Kendisiyle karşılaşmaktan memnun olduğunu söyleyen eski patronu ve hayranı Svidrigailov, randevu ister. Karısı ölmüştür. Luzhin de ona on bin ruble vermeye hazırdır. Ama Raskolnikov ve kardeşi Dounia, bu dalavereci adamla bağlarını koparmaya karar verirler. Tam bu noktada Dounia ile Razumihin birbirlerine âşık olmaya başlarlar. Bu aşkta hiçbir sahtecilik yoktur. Masum bir aşktır.

Raskolnikov’un takıntısı bir türlü geçmez, hem kendinin suçsuz olduğunu polise göstermelik olarak duyurmak, hem de daha önce benim dediği saatin ne olduğunun sorumluluğunu taşıdığını belli etmek için yeniden polise gider. Bunu fırsat bilen memur Porfiry Petroviç, Raskolnikov’u yeniden sorguya çeker. Birtakım söz ve düşünce tuzaklarıyla onu konuşturmaya çakşır. Bu sırada boyacı Nikolai karakola gelerek, suçu itiraf eder. Bu durumda Raskolnikov temize çıkmıştır. Ama çok garip bir duyguyla artık suçunu itiraf etmeyi aklından geçirir. Bu özgürlüğü elinden alınmıştır. Bunun için de Sonia’ya giderek, ona her şeyi anlatır. Sonia, dine inanan iyi bir kadındır. Kızına bakmak için fahişelik de yapmıştır. Ama buna rağmen dinden ayrılmaz. Raskolnikov’a suçunu itiraf etmesini, ettiği zaman kendisini rahat hissedeceğini söyler. Raskolnikov, herhangi bir tepkide bulunmaz. Ancak, aynı öneri polis memuru Porfiry Petroviç’ten de gelir. Çünkü boyacı Nikolai suçsuz bulunmuştur. Onun suçu üstlenmesi dinsel inancından kaynaklanmaktadır. O, dünyanın günahlarının, başkalarının suçlarını yüklenmekle temizleneceğine inanır. Boyacı, yanlış bir itirafta bulunmuştur. Bunun için de polis, cinayetin hâlâ Raskolnikov tarafından işlendiği düşünmektedir. Bu arada Svidrigailov, gerçeği öğrenir. Çünkü Sonia ile iki apartman daireleri bitişik olarak oturmaktadır. Roskolnikov’un Sonia’ya yaptığı gizli itirafları dinlemiş ve bu itirafı Svidrigailov, kendisi için kullanmak istemektedir. Çünkü gözü, onun kız kardeşindedir. Eğer kız kardeşi kendisiyle evlenirse, Raskolnikov’un ülkeden kaçmasına yardım edecektir. Yoksa… Dounia, böyle bir şantaja çok sinirlenir, tabancasını çeker, ateş eder, kurşun Svidrigalilov’u sıyırarak geçer, ikinciyi sıkmaz. Svidrigailov, Dounia’nın elindeki tabancayı alır, odadan dışarıya çıkar ve orada kendisini öldürür.

En sonunda, tüm dış güçlerin ortadan kalktığını gören Raskolnikov, suçunu itiraf etmeye karar verir. Sibirya’ya sürgüne gönderilir. Ona Sonia da eşlik eder. Böylece işlediği suçtan ötürü henüz hiçbir pişmanlık duymasa da, Sonia’nin sözleri ona zamanla bu olanağı verecektir. Roskolnikov, kendiliğinden bir harekede yastığının altındaki İncil’i çıkarır. Kitap Sonia’nındır. Hiçbir zaman kapağını açmamıştır. Ama şimdi aklında; – Onun inandıklarına ben de inanamaz mıyım? Onun duygularına… Hiç olmazsa heyecanlarına katılamaz mıyım? diye geçirir. İkisi de yedi yıla yedi gün olarak bakmaya hazır olarak Sibirya’ya giderler.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

a>