baş parmağınla işaret parmağını yan yana koy aradan çıkar bakalım bal parmağı kaç diş var yavsak

istanbul escort

Dolar ve Euro Ne Kadar?

Dolar, 2013 yılından bu zamana kadar görülen en yüksel seviyeye ulaşmış durumdadır. Dolar glabal anlamda değerlendirildiği zaman, diğer büyük para birimleri karşısındaki hareketi şu an yıllardan en yüksek seviye olduğu tartışılmaktadır.

Lira, dolara göre yüzde yirmi daha düşük kalmıştır. 2016 yılı başından itibaren Türk Lirası doların karşısında tam yüzde yirmi daha düşük kalmıştır. Euro da ise 2016 yılının başından itibaren tam yüzde on yedi değer kaybetmiştir.

dolar-ne-kadar-yukseldi

Peki dolar ne için sürekli yükselmektedir

Öncelikle 15 Temmuz olayları sonrası, ABD ile yapılan görüşmeler ile ABD’nin içinde olduğu durum neticesi ile piyasa zaten hareketlenmiş durumdaydı. Türkiye ve ABD arasında yaşanan olaylarda etki göstermiştir. Doları tetiklemekte olan diğer önemli olayda; ABD’nin başkanlık seçimleri sonucu Trump, kazanmış ve kazanmasının ardından dolay yükselmeye başlamıştır. Üstüne birde Fed on üç ve on dört Aralık ayında toplantı yapmayı ve bu toplantıda faiz artmasına yönelik beklentilerinden bahsedecek olması sebebinden de dolar yükseliş artmaya devam etmektedir. Yeni başkan olan Trump, önümüzdeki yıl harcamaları arttıracağını belirtmiştir. Bu olay karşısında Fed’in yapacağı konuşmasında, bu olayların hepsinin açıklanacağı da düşünülüp doların artışını tetiklemiş olduğu çok açıktır.

dolar-yukselis

Tüm bu yaşanan olaylar karşısında borsa gerilemiş, petrolde yükselişe geçmiştir. Petrol şu an zirve yapmış durumdadır.

Şu an dolar ve Euro rekor kırmış durumdadır. Dolar zaten en yüksek zirvesi ile birinci sıradadır.

Piyasa tartışması şüphesiz Başkanlık tarafından da tartışma konusu olmuş durumdadır. Başkan Binalı Yıldırım öncülüğünde ve diğer partiler ile ortak açıklamalar ve çalışmalar yapılmaktadır. Hatta bir teklif dahi hazırlanmıştır. AKP olarak bu konuda Binali Yıldırım çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar henüz sonuç alamasa da yine çalışmaları sürdürmekte iyi sonuç alana kadar da devam etmeyi düşünmektedir. Ve bu teklif Meclise’de sunulmak için çalışmalar devam etmektedir. Basın aracılığı ile bu olaylar her gün televizyonlarda herkes tarafından izlenmektedir. Bu sayede tüm parti ve millet olarak olayların herkes bilicinde olmaktadır. Temennimiz Türk Lirasını yine eski değerine getirip, tekrar değerlendirilmesini sağlamaktır.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

a>