Milli Gelir Hesabı Değişiyor

Türkiye İstatistiki Kurumu’nun milli gelir hesaplanmasında beklenen revizyon bu yıl aralık ayında yapılacak. Revizyon çalışmaları ile milli gelirin artması hedefleniyor.

2016 yılında bütçe çalışmaları bitmek üzere ve aralık ayı itibariyle kamuoyuna duyuracağı açıklandı, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’ın açıkladığı revizyon çalışmasında milli gelirin yukarı çıkması planlanıyor. Komisyona dağıtılan kitapçıkta da ‘’Yürütülen ana revizyon çalışmaları kapsamında hazırlanan gayri safi yurt içi hasılanın ve ilk defa üretilecek yeni istatistiki bilgilerin aralık ayı içerisinde yayınlanması planlanmaktadır’’ denildi.

gelir-hesaplamalari

Açıklamada bu revizyonla birlikte Türkiye’de milli gelirin yukarı rakamlara doğru çıkması bekleniyor. Eski TÜİK (Eski Türkiye İstatistik Kurumu) Başkanı Birol Aydemir geçtiğimiz aylardaki açıklamasında revizyonun olası sonuçları hakkında bilgi verdi. Aydemir, ‘’Revizyon sonrası şuanda Türkiye dünya ekonomileri arasında 17. Sırada 1-2 ülkeyi geçme ihtimalimiz var, başka ihtimal yok. Çünkü arada uçurum var. Öyle kolay kapanmaz. Revizyon yaptığımız için yukarı çıkacağız ama öyle çok da yukarılara çıkma ihtimalimiz yok’’demişti.1997’yılındaki revizyonda milli gelirde yüzde 35, 2008’deki revizyonda ise yüzde 38’lik bir artış olduğunu hatırlatan Aydemir,’’Yukarı doğru bir revizyon olacağını kesinlikle söyleyebiliriz ama bunun ne kadar olacağını bilmiyoruz’’ şeklinde açıklama yapmıştı. Yetkililer ise bu revizyonun Avrupa Birliği uyum kapsamı için yapıldığına dair açıklama yapmıştı. ESA 2010 yılında bazı harcamaların değiştirildiğini belirti ve bu açıklamayı yaptı:

gelir-hesaplari-degisecek

‘’ESA 2010 ve 2015 yılından sonra bütün AB’nin kullandığı bir sistem ve burada bazı değişiklikler var. Örneğin AR-GE ye yapılan harcamalar cari harcama sayılırken, şimdi AR-Ge yatırım harcaması olarak geçtiğini söylüyor. Bu şekildeki benzeri silahlara yapılan harcamalar önceki dönemde yatırım sayılmıyordu, Esa ise bu tür harcamaları yatırım harcaması olarak kabul ediyor. Türkiye’deki sektörlere ilişkin hesaplamalarda sağlanan iyileşme artık daha rahat rakamlara da yansıyabilecek. Çoğu sektörde girdi ve çıktı verileri artık değişti. Bundan sonra Turizm’den, İnşaata, Sanayi’den,Tarıma ve bunlar gibi birçok sektörde artık girdi ve çıktı hesaplamaları yapılabiliyor.

gelir-hesabi

En Son Yapılan Revizyonda 202o Dolar Artmıştı

Türkiye’de en son ve en kapsamlı milli gelir revizyonu 2008 yılında yapılmıştı. Hesaplamanın sonucunda önceki cari fiyatlarla 576.3 milyar TL olarak açıklanan 2006 yılı gayri safi yurt içi hasılası 758.3 milyar TL olarak belirlendi. Hesaplamayla birlikte kişi başına düşen milli gelir de 2020 dolar arttı. Sonuca göre kişi  başı düşen milli gelirimiz 50480 dolardan, 7500 dolara kadar çıkmıştı.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.