Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Oranlarında Artış Yapılıyor

Taze üzüm şarabı,  köpüklü şarap ve fermente edilmiş diğer şarap türleri dışındaki alkollü içecekler ve tütün ürünlerine uygulanan özel tüketim vergisi  (ötv) Oranları arttırıldı. Alkollü içeceklerde yüzde 10 luk maktu (ÖTV) artışı nedeni ile alkol fiyatlarında 3 ile 4, tütün ürünlerinde maktu ötv de 7 kuruşluk artış nedeniyle ortalama yüzde 6 ile 7 civarında artış yaşanması bekleniyor. Yükün ürünleri ile alkollü İçeceklerinin ötv oranlarında artış ile zam geliyor. Bu zamanda sonucunda fiyatların ne olacağı merak ediliyor. Resmi gazetede yayımlanan karar ile zam netleşti.

Alkollü İçeceklerde ve Tütün Ürünleri  (ÖTV) Oranlarında Artışlar Resmi Gazetede Yayınlandı

Alkollü içeceklerde ve tütün ürünlerinde ötv oranlarında artışa gidildi. Bakanlar kurulu kararı Resmi Gazetede de yayımlandı.  Resmi Gazete’ de yayımlanan kararda şarap ve benzeri hariç alkollü içeceklerde ÖTV yüzde 10’ luk artışa girilirken, sigaralarda ise 7 kuruşluk ÖTV artışına gidildi. Peki bu ÖTV artışları tütün ürünleri olan sigara ve alkol fiyatlarına nasıl yansıyacak. Fiyatlarda meydana gelecek olan değişiklikler hakkında açıklama yapıldı.

otv-oranlari

Maliye Bakanlığı yetkilileri Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren ÖTV artışlarının bu ürünlere nasıl yansıyacağı konusunda açıklamada bulundular. Bakanlık yetkilileri alkollü içeceklerde maktu ötv oranlarında yüzde 10’ luk artışa ile birlikte bunun fiyatlara yansımasını ise yüzde 3 ile yüzde 4 arasında olacağını bildirdi. Tütün ve tütün ürünlerinde maktu vergi değerinde uygulanan 7 kuruşluk artışın ise bu ürünlerin fiyatlarına yüzde 5 ile yüzde 6 arasında yansıyacağı yetkililerce bildirildi. Bu karar ile birlikte her sigara paketi fiyatında  50 kuruş artış şeklinde yansıyor.

Resmi Gazete’ de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile taze üzüm şarabı,  fermente edilmiş diğer içecekler haricinde yer alan alkollü İçeceklerinin maktu vergi oranına yüzde 10’ luk zam uygulaması yapıldı. Tütün ve tütün ürünlerinde maktu vergi değerinde ise 7 kuruşluk artış yapıldı. Bu artışlar ile fiyatlarda da yüzde 3-4 ve yüzde 5-6 değerinde artışlar meydana geliyor.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.