Piyasaların Bugün Beklediği Toplantı İptal Edildi

Son dakika haberlerine göre Reuters Haber Ajansı’na bilgi veren Başbakanlık kaynağı, ‘’Başbakan Binali Yıldırım bugün saat 10:00’da İstanbul’da gerçekleşecek olan Bilişim Zirvesi’ne katılacak. O nedenle bugün saat 13:00’da yapılması planlanan EKK toplantısı yapılmayacak.’’ açıklamasını duyurdu.

Başbakan Yıldırım’ın Yoğun Programı

Başbakanlık kaynaklarının yaptığı son dakika açıklamasına göre, bugün yapılması planlanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı Başbakan Binali Yıldırım’ın İstanbul’daki yoğun programı nedeni ile iptal edildiği açıklandı. Doların kırdığı rekor yükselişlerin ardından bugün tekrar toplanma kararı alan Ekonomi Koordinasyon Kurulu, toplantının ertelendiğini bildirdi.

dolar-yonunu-cevirdi

Zirve ve hemen ardından gerçekleşecek olan Merkez Bankası faiz kararı piyasalar tarafından yakından izleniyordu. Merkez Bankası’nın faiz oranlarını görüşeceği Para Politikası Kurulu (PPK), Murat Çetinkaya başkanlığında Perşembe günü toplanacak. Bilişim Zirvesi ise, bugün Başbakan Yıldırım’ın katılımı ile Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Cuma Günü de Toplanılmıştı

EKK, Cuma günü de Başbakan Yıldırım’ın başkanlığında, başbakan yardımları ve üst düzey ekonomi bürokratlarının katılımları ile gerçekleştirilmiş olup; toplantı sonrasında Başbakanlık kaynakları tarafından yapılan yazılı açıklamada, Merkez Bankası’nın (TCMB) ekonomik gelişmeleri yakından izlemekte olduğu ve fiyat istikrarı konusunda gereken tedbirleri alacağı belirtilmişti. Ardından bugün toplantı bilgisi verilmiş; ana başlığı kur gündemi olan toplantının saat 13:00’da gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştı.

ekonomi-toplanti

İlk EKK’dan  somut bir adımın  gelmesi gerektiğini, ancak böyle bir yaklaşım içinde olunmadığını dile getiren bankacılar, bu yüzden piyasalarda iyimser bir seyir yaşanamadığını belittiler. Bu nedenle ikinci EKK’dan daha olumlu ve somut beklenildiği; dolar/TL’de yönünü aşağı çevrildiği açıklaması yapıldı.

Reform Kararı Çıkmıştı

Cuma günü yapılan ve 4 saat süren EKK toplantısının hemen ardından yapılan açıklamada ‘’Ekonomimizin direncini arttıracak reformlar hızlandırılacak. Reel sektörün desteklenmesine yönelik adımlar devam edecek. Merkez Bankası fiyat istikrarı için tedbirler alınacak.’’ Şeklinde detaylı bir açıklama yapılmıştı.

piyasalar-ekonomi

Dolar Yönünü Aşağı Çevirmişti

Cuma günü 3.4080 ile tarihi zirvesini gören dolar kuru, dün akşam saatlerinde 3.37 civarında işlem görürken piyasaların bugün ikinci kez düzenlenmesi beklenen EKK toplantısına yönelik iyimser beklentilerini de etkisiyle kur güne 3.35 civarında başlamıştı.

Dolar/TL, EKK toplantısının iptal edildiği haberlerinin ardından kademeli olarak yönünü yukarı çevirerek saat 08:52 itibarı ile 3.3680/3.3694 seviyesinden işlem görüyor.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.