Türk Lirası En Çok Değer Kaybeden 4. Para Birimi

Dolar son zamanlarda Türk Lirası karşısında çok değer kazandı. Küresel ekonomik olaylar, 3. Dünya Savaşı söylentileri, ABD başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması ABD Merkez Bankası’nın Aralık ayında faizleri arttırmak için yeşil ışığı yakması, AB’de Brexit oylaması gibi olayların üst üste gelmesi doların ateşini yükselten olaylar oldu.

bes-istanbul-analiz

Doların son zamanlarda ateşinin yükselmesi ile gelişmekte olan ve gelişen ülke para birimlerine değer kaybettirdi. Türk Lirası Meksika para birimi pezo, Güney Afrika para birimi Prand ve Polonya para birimi zlotiden sonra en çok değer kaybeden dördüncü para birimi oldu. 7 Kasım ve 18 Kasım tarihleri arasında dolar Türk Lirasına karşı yüzde 6,5 değer kazandı. Dolar bu artışıyla Türkiye Cumhuriyeti’nde görülmemiş rekorlarını art arda kırdı.

istanbul-borsasi-cok-etkilenmedi

Borsa İstanbul Doların Ateşinden Çok Etkilenmedi

Türk Lirasının değer kaybetmesinde ki yut içi riskler ve küresel risklerin artmasıyla birlikte Borsa İstanbul ise aynı oranda düşmedi. ABD seçimleri öncesinde 75.000 civarında olan BİST endeksi, Donald Trump başkan seçildikten sonra da 72 bin civarında. Döviz piyasalarında ki Türk Lirasının değer kayıplarına karşı Borsa İstanbul’un bu kadar dirençli çıkmasının arkasında yatan bir nedende Borsa İstanbul’un ‘BES’lenmesi. Evet, Bireysel Emeklilik sistemindeki fonların Borsa İstanbul’u desteklemesi Borsa İstanbul’un hem yurt içinde yaşanan risklerden hem de küresel piyasalarda yaşanan risklerden daha az etkilenmesine sebep oluyor. BES katılımcı sayısı 11 Kasım tarihi itibariyle 6 milyon 500 binin üzerinde. 52 milyara TL ye yaklaşan toplan fon büyüklüğünde devlet katkısı ise 7 milyar TL’yi geçti. 2016 yılının ilk 10 atında BES fonları yüzde 9,8 kazandırdı. Altın ve dolardan sonra üçüncü sırada. 2017 yılında Ocak ayı ile birlikte 45 yaşının altında ki tüm çalışanlar Bireysel emeklilik sistemine otomatik giriş yapacak. 6 milyon kişinin sisteme girmesi bekleniyor.

borsa-istanbul

Yeni katılımcılarla birlikte BES fonlarından gelen birikimin daha da artması bekleniyor. BES’ten ayrılmaların yüzde 30’ların üstüne çıkmaması durumunda Borsa İstanbul ekonomik krizlere daha dirençli duruma gelecektir.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.