Genel > CP hastalığı nedir?

CP hastalığı nedir?

CP hastalığı nedir?

CP hastalığı neden olur?

10 Ekim 2015 - 01:22

Doğduktan sonra beyin kanaması geçiren Ceyda Düvenci’nin kızı Melisa CP hastası. Doğduğundan bu yana gelişim geriliği olan Melisa’nın tedavisi için Ceyda Düvenci elinden geleni yapıyor. Serebral Palsi hastası olan Melisa geçtiğimiz ay Amerika’ya tedavi için gitti. Peki nedir bu CP hastalığı?

Serebral palsi (CP) yaşamın erken dönemlerinde gelişimi henüz tamamlanmamış beyinin ilerleyici olmayan bir hastalığı sonucu ortaya çıkan, kalıcı ancak değişime uğrayabilen hareket, postür ve tonus bozukluğudur. Bu çocuklarda ayrıca duyu organı, zeka ve duygulanım bozuklukları da bulunabilir. CP sıklığı 1000 canlı doğumda 2-3’dür. Çoğu hastada başlangıçta kaslar gevşekken giderek spastisite gelişir ve klinik ağırlaşır.

Vücudunun bir tarafı tutmayan (hemiplejik) çocuklarda emekleme asimetriktir veya hiç emekleme yoktur. Rehabilitasyonla çoğu hasta günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız hale gelir ve ambulatuvar olurlar. Bacakları tutmayan (diplejik) hastalar gevşek bir dönemden sonra spastik hale gelirler. Ayakta durma ve yürüme gecikir. İki yaşına kadar oturma dengesini kazanan çocuklar ambulatuvar hale gelebilir. Kol ve bacakları tutmayan (tetraplejik) CP’li çocukların 1/4’ünde hastalık hafif seyreder ve bu hastalar ambulatuvar hale gelip günlük yaşam aktivitelerini hafif kısıtlamayla yapabilirler. Yarısında hastalık orta derecede seyreder ve bu çocuklar tam bağımsız olamazlar ancak yeterli fonksiyonel kapasiteye ulaşabilirler. Geriye kalan 1/4’ünde ise hastalık ağır seyreder ve bu çocuklar hayat boyu bakıma muhtaçtırlar.

YORUM YAP

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?