baş parmağınla işaret parmağını yan yana koy aradan çıkar bakalım bal parmağı kaç diş var yavsak

istanbul escort

Doğu Ukrayna’da Çatışmalar Yeniden Başladı

Rusya ve Ukrayna arasında sular durulmuyor. 2014 yılında başlayan çatışmalar Rusya yanlısı ayrılıkçı milis güçler ile Kiev yönetimi arasında yaşanan gerilim sebebi ile ortaya çıkmıştı. 12 Şubat tarihli Minsk Ateşkesi ile Rusya yanlısı milisler ile Kiev arasında karşılıklı silah bırakma sağlanmıştı.

Çatışma Yeniden Alevlendi

Doğu Ukrayna’nın Donetsk kentinde bulunan havaalanını almak için harekete geçen Ukrayna ordusuna Rus yanlısı milislerin de karşılık vermesi üzerine çatışmalar yeniden alevlenmiş oldu. 4800 kişinin bu zamana kadar yaşanan çatışmalar sonucu yaşamını yitirdiği bilinen Ukrayna’nın doğu bölgesinde sıcak çatışmalar Donetsk’ de yoğunlaşıyor.

Yaşanan son gelişmeler üzerine ise İsviçre’ye Davos Zirvesine katılmak için giden Poroşenko’nun Ukrayna’ya dönüş yaptığı öğrenildi.

Çatışmalar hız kazanırken hem Rus yanlısı milislerin hem de Ukrayna güçlerinin Donetsk havaalanını ele geçirdiklerini duyurması dikkat çekti.

Karşılıklı Açıklamalar

Minsk Antlaşması ile sağlanan ateşkesin bozulması sonucu yeniden başlayan çatışmalar devam etmekte iken Ukrayna ordusu sözcüsü, Rus ordusu tarafından birliklerine saldırı düzenlendiği iddiasında bulundu. Üç Rus motorize taburunun Ukrayna sınırına ilerlediği bilgisini de iddialarına ekledi.

Ukrayna ordusunun iddialarına karşı Rusya’nın da yanıtı gecikmedi ve iddiaların asılsız olduğu duyuruldu.

Ukrayna Kısmen Seferberlik İlan Etti

Bundan önceki çatışmalar sırasında da olduğu gibi ülke genelinde kısmi seferberlik ilan eden Ukrayna, seferberliğin iki yüz bir gün süreceğini ve bu esnada yüz dört vatandaşın askere alınacağını ilan etti.

Bu karara,  tek taraflı bağımsızlık ilanından bulunmuş olan Donetsk Halk Cumhuriyeti  itirazı üzerine Ukrayna yönetimi seferberlik ile askere alınacak yüz dört kişinin çatışmaların olduğu bölgeye gönderilmeyeceğini bildirdi.

ABD ve Avrupa Birliğinden Rusya’ya tepki

Batı ülkelerinin ise olaylara Rusya’nın karşısından bakmayı sürdürdüğü görülüyor. ABD, İngiltere ve Fransa ekonomik yaptırım uygulamasına devam etme kararını açıklarken, dün gece konuşma yapan Obama, Rusya’nın bozuk ekonomisine vurgu yaparak adeta aba altından sopa gösterdi. Konuşmalarına devam eden Obama, büyük devletlerin küçük olanlara kabadayalık yapışına karşı oluklarını da sözlene ekledi. Avrupa Birliği de yaptırımların devamı kararını geçtiğimiz günlerde dünya kamuoyuna duyurmuştu.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

a>