24 Deaş’lı Öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yaptığı yazılı açıklamayla Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında 24 DEAŞ mensubu teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

TSK’nın Fırat Kalkanı Operasyonu’nun 122’nci gününde El Bab’ın terör örgütlerinden arındırılmasına yönelik operasyonları tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda savaş uçaklarıyla vurulan DEAŞ hedeflerinde 22 teröristin etkisiz hale getirildi. Havadan ve karatan yürütülen operasyonlar kapsamında gün içerisinde 2 DEAŞ militanı daha öldürüldü. Bunun yanı sıra PYD/PKK terör örgütüne ait olduğu tespit edilen bir tane ‘drone’ vuruldu.

51 hedef vuruldu 22 DEAŞ’lı öldürüldü

Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları, El Bab’da tespit edilen DEAŞ hedefleri için havalandı. İçerisinde terör örgütü militanlarının olduğu yerler uçaklarla vuruldu. Örgüte ait 51 hedef imha edildi. 22 DEAŞ mensubu öldürüldüğü operasyonlarda teröristlerin silah mevzisi, barınma ve savunma amacıyla kullandığı 37 bina ile birlikte 3 silah deposu ve 1 lojistik merkez havaya uçuruldu. Bölgedeki koalisyon güçleri tarafından ise herhangi bir hava harekatının gerçekleştirilmediği belirtildi.

Şehit sayısı 16’ya yükseldi

Önceki gün El Bab bölgesinde terör örgütü DEAŞ militanlarıyla girilen çatışmalarda 14 asker şehit düşmüştü. TBMM’de EL Bab’da yaşanan çatışmalara yönelik bilgilendirme yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, DEAŞ saldırısında ağır yaralanan 2 Mehmetçik’in daha şehit olduğunu belirtti. Işık, son çıkan çatışmalarda 3 askerin daha yaralandığını ve durumlarının ağır olduğunu aktardı. Operasyonun başladığı ilk günden bu yana yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler veren Bakan Işık, toplamda 35 askerin şehit düştüğünü söyledi. Öldürülen DEAŞ’lı terörist sayısının ise Bin 5 olduğunu aktardı.

Ayrıca Bakan Işık, DEAŞ’ın El Bab’da hakim tepelerde bulunan hastaneleri sekeri karargah gibi kullandığını duyurdu. Çatışmaların bu bölgede yoğunlaştığını dile getiren Işık, bu yerlerin teröristlerden temizlenmesiyle DEAŞ’ın EL Bab’daki etkinliğinin biteceğini söyledi. El Bab’ın DEAŞ için kritik bir öneme sahip olduğunu ve bu sebeple terörsitlerin büyük bir direnç gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Işık, “Sıranın Rakka’ya geleceğini biliyorlar. Bu yüzden El Bab hem coğrafi olarak hem de psikolojik olarak önemli bir yer” dedi.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.