ABD’den Flaş ‘Suriye’ İtirafı!

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Suriye politikasıyla ilgili bir itiraf geldi. Basına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Suriye’de politik bir geçiş sürecini sağlamak konusundaki diplomatik girişimlerde başarısız olduklarını söyledi. Kirby, “Başaramadık” dedi.

John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında kendisine yöneltilen, “Dışişleri Bakanı John Kerry’nin şunu daha iyi yapabilseydik diye düşündüğü bir konu var mı?” sorusuna şöyle karşılık verdi: “Dışişleri Bakanı’na soracak olsaydınız, size Suriye’de içinde bulunduğumuz durumdan dolayı nasıl hayal kırıklığı yaşadığımızı söyleyecek ilk kişi olurdu. Bizim Suriye’de politik bir geçiş sürecine ulaşma, Suriye halkının sesinin duyulacağı, daha iyi, daha güvenli ve birleşik bir Suriye konusundaki diplomatik girişimlerimiz başarılı olmadı. Bu önümüzdeki bir kaç hafta içinde değişmez demek değil. Bir ay daha görevini sürdürecek, bizi istediğimiz noktaya getirmeye çalışacak. Sanırım kendisi bu konuda daha başarılı olabilmeyi dilediğini söylerdi ” dedi.

Halep’in Suriye ordusunun eline geçmesiyle ilgili yöneltilen soruya verdiği cevapta Kirby, Haleplilerin güvenliğinden, ihtiyaçlarının karşılanmasından Suriye hükümetinin sorumlu olduğu söyledi.  Kirby açıklamasında Suriye ordusunu kastederek, “Elbette sorumlular. Aynı zamanda Halep’in alınması sürecinde yol açtıkları yıkımdan, açlıktan, felaketten de sorumlular” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Rusya, İran ve Türkiye arasında bir diplomasi trafiği yürütülmüş ve Suriye’de siyasi çözümün sağlanması konusunda mutabakata varılmış ve bir bildiri yayınlanmıştı. Yayınlanan ortak bildirinin ardından “ABD’nin bölge politikalarında bir gerileme mi var?” soruları gündeme gelmişti.

Ortak bildiride yer alan maddelerden biri Suriye’de asıl meselenin Esad’ın devrilmesi değil IŞİD ve El-Nusra’yla mücadele etmek olduğunu belirtmekteydi. Bildirinin 8.maddesi şöyle diyordu: “İran, Rusya ve Türkiye, DEAŞ ve El Nusra ile ortak mücadele ve silahlı muhalif grupları onlardan ayırmak konusundaki kararlılıklarını doğrular”.

Birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’ye zalim Esad’ın hükümranlığına son vermek için girdiklerini söylemişti. Bildirinin, ‘İran, Rusya ve Türkiye, içerisinde pek çok etnik grubu barındıran, çok mezhepli, demokratik ve seküler bir devlet olarak Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğini, bağımsızlığını, birliğini ve toprak bütünlüğünü tamamen destekliyor’ şeklindeki birinci maddesiyle Erdoğan’ın ifadeleri arasındaki makas uzmanlar arasında ‘Peki bu neyin itirafı?’ sorusunu sorduruyor.

 

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.