Altıntaş’ın Telefonundan Fetö Çıktı

Rus Büyükelçi Karlov suikastının ardındaki sır perdesi aralanmaya başladı. Çalışmalarını yürüten emniyet birimleri, suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın telefonu ve elektronik cihazlarını incelemeye başladı. Altıntaş’ın FETÖ’nün iletişim ağı olarak bilinen ByLock’u sıkça kullanan ve kırmızı listede yer alan 10 şahısla irtibat halinde olduğunu tespit edildi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikasta kurban gitmesinin ardından saldırının arkasında kim ya da kimler olduğu araştırılmaya başlandı. Elde edilen bilgilere göre, suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ iletişim ağı Bylock’ta kaydı bulunmuyor. Bunun nedeninin ise örgütün bu tür eylemleri yapacak kişilerle görünürde irtibat kurmaması ve şüpheleri üzerine çekmemesi olduğu iddia ediliyor.

MİT Görüşmeleri İnceliyor

Saldırıdan sonra yapılan araştırmalarda Altıntaş’ın mezun olduğu polis okulundaki devrelerinin birçoğunun FETÖ’cü olduğu tespit edildi. Bir itirafçının, katilin bir zamanlar FETÖ evlerinde kaldığını da itiraf ettiği iddia edildi. Araştırmalar kapsamında Mervlüt Mert Altıntaş-Bylock ilişkisi de masaya yatırıldı. Altıntaş’ın programı aktif olarak kullanan 10 kişiyle sık sık iletişim kurduğu tespit edilmesi üzerine görüşmelerin içeriği tespit edilmeye çalışılıyor.

10 Dakika Boyunca Çatıştı

Suikastın gerçekleştiği sergi salonunda bulunan kamera kayıtları incelenmeye başlandı. Görüntülerde saat 19.05’te büyükelçiyi vuran saldırgan ardından sloganlar atıyor. Daha sonra duvardaki resimleri yere atıp sloganlarını sürdürüyor. Yaklaşık 20 dakika kadar sonra olay yerine polislerin gelmesiyle çatışma başlıyor. Teslim ol çağrılarına ateş ederek karşılık veren katil, önce ayağından vuruluyor. 10 dakika süren çatışma sonrası şüpheli hareketlerini sürdürmeye devam edince de canlı bomba olabileceği şüphesiyle öldürülüyor.

Ardında Not Bırakmış

Mevlüt Mert Altıntaş’ın arkasında bir not bıraktığı belirlendi. Hedef saptırmak için hazırlandığı iddia edilen notta radikal İslamcı terör örgütlerinin sloganları olduğu görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ üyesi olduğunu açıkladı. Bu yönde birçok bulgu ve belgelerin bulunduğunu aktaran Erdoğan, “Bunu gizlemeye gerek yok. Yetiştiği yerden tutun da iltisaklarına kadar bütün veriler bunu gösteriyor.” dedi. Emniyet birimlerinin olayın aydınlatılması için yürüttükleri çalışmalar ise devam ediyor. Olayın ardından gözaltına alınan Altıntaş’ın akrabaları da serbest bırakıldı.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.