Avrasya Tüneli’nden Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

2013 yılında Marmaray’ın açılmasından sonra denizin altından iki kıtayı ikinci defa birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla hizmete açılıyor.

Avrasya Tüneli ile İstanbul’un Asya ve Avrupa yakaları birbirine deniz altından geçen bir otoyol ile bağlanacak ve şehrin trafiğinin yoğun olduğu Göztepe-Kazlıçeşme arasını kapsayan 14,6 kilometrelik bir güzergahtan oluşmaktadır. Tünelin faaliyeti geçmesiyle birlikte 100 dakikalık bir mesafe olan Kazlıçeşme-Göztepe güzergahın 15 dakika olması bekleniyor. Özellikle mesai öncesi ve sonrası saatler için ulaşımı daha hızlı hale getirecektir.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücretleri

Tünel için hız limiti saatte maksimum 70 kilometreye kadar izin verilen tünelin otomobiller için 17 TL civarı , minibüsler için ise 22 TL civarında belirlenmiştir. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak tünel için uygulanacak ücretler Hızlı Geçiş Sistemi ve Otomatik Geçiş Sistemi ile tahsil edilecektir. Büyük araçların tünelden geçişine izin verilmemektedir.

Harem ve Çatladıkapı’dan Girişler

Boğaz üzerindeki iki köprü ile bağlantı noktaları olan tünelin Asya tarafından girişi Harem’de, Avrupa yakasından girişi ise Çatladıkapı’dan yapılacaktır. Tünelin her iki tarafındaki giriş ve çıkış noktasındaki yolların genişletilmesi ve düzenlenmesi ile birlikte araçlar için yakıt masrafı düşecek ve çevre kirliliği azaltılmasına katkıda bulunacaktır.

Deprem ve Tsunamiye Dayanıklı

Dünyanın en önemli mühendislik projelerinden birisi olan Avrasya Tüneli, 24 saat kesintisiz trafik akışı sağlayacaktır. İleri teknoloji tasarımları ile inşa edilen ve deprem, tsunami gibi tehlikelerden etkilenmeyecek şekilde güvenli olan tünelin, her noktasından rahatça erişilebilen yangın tesisatı, acil tahliye sistemleri ve yüksek aydınlatma ve havalandırma sistemleri bulunmaktadır.

Yoğun Güvenlik Önlemleri

Avrasya Tüneli’nde her nokta 7/24 olarak kapalı devre kamera sistemi ile takip edilecek. Belirli noktalarda haberleşme ve ihbar sistemleri yer alacak ve olay algılama aktif olarak kullanılacak. Yüksek teknoloji ile tüneli için hız kontrolleri kesintisiz olarak takip edilecektir. Tünel içerisindeki geçiş süresince güvenli sürüş bildirimleri araç içerisindeki şoförlere radyo frekansı ile bildirilecektir.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.