Bekir Bozdağ’da Büyükelçi Karlov’un Öldürülmesi Hakkında Konuştu

19 Aralıkta Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşen,  Rusya Büyükelçisi Aundrey Karlov, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından suikaste uğramıştı. Yapılan suikastın detayları ortaya çıkmaya başladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’da Büyükelçi Karlov’un öldürülmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen Ak Parti’nin Anayasa değişikliği talebinde bulunduğu konuşmada, geçtiğimiz günlerde art arda gerçekleşen terör saldırılarında hayatlarını kaybeden şehitler için Allah’tan rahmet, yakınları için başsağlığı ve sabır, yaralılar için acil şifalar diledi. Rus Büyükelçisi Aundrey Karlov’a karşı yapılan suikastı da lanetlediğini belirtti. Ayrıca büyükelçi Karlov’un ailesine taziye mesajlarını da sundu. Saldırıya ilişkin soruşturmaların devam ettiğine değinen Bozdağ, yapılan tahkikatın sonucunda, suikastı yapanın ve arkasında bulunan örgütlerin meydana çıkacağını belirtti. Yapılan suikastın, düzelen Türk-Rus ilişkilerini bozmaya yönelik olduğunu da belirten Bozdağ,  ilişkilerin normalleşme aşamasında yapılan bu provokasyonun asıl amacına ulaşamayacağı kanaatini getirdi.

Bekir Bozdağ olayın ardından, bazı ülkelerde Türk Polisi’nin özellikle bu suikastı bilinçli bir şekilde yaptığı gibi takdim edilmesi hakkında da yorum yaptı. Her oluşumun içerisinde yanlış yapabilen birilerinin olabileceği konusu üzerinde durdu. Suikastı uygulayan kişinin polis olabileceği fakat bu olayı Türk Polisi teşkilatı tarafından yapılmadığı durumunu tüm dünyanın anlaması gerektiğini vurguladı. Bu suikastın terör olayı olduğunu yineleyen Bozdağ, olayın arkasındaki bağlantıların bir an önce ortaya çıkacağını belirtti. Bu terör olayının arkasında, kirli ve karanlık kişilerin olduğu gerçeğini hepimizin bildiğini söyledi. Olayın aydınlatılacağını ve arkasındakilerin bir an önce gün yüzüne çıkacağını da belirtti.

Bakan Bozdağ ülkede terör olayları olurken, böylesi bir gündemde dış ülkelerle görüşmeler ve müzakerelerin yapılmasının doğru olmadığı eleştirilerine katılmadığını belirtti. Bu konu hakkında: “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk anayasası 1921’de Kurtuluş Savaşı yıllarında yürürlüğe konuldu. ‘Kurtuluş Savaşı’ndayız şimdi sırası değil, bunu bir kenara koyalım’ denmemiştir. ”dedi. Bekir Bozdağ, terörle mücadele için ekiplerin hazır beklediği, Devletin tüm organlarının vazifelerini yapacağı, şiddetlenen terörün Devletin olağan işlerini ortadan kaldıramayacağını da belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin Meclisi, yürütmesiyle  ve yargısıyla tüm çalışmalarını sürdürülmesinin sağlanacağını söyledi.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.