El Bab’da Yaşanan Çatışmalar

Fırat Kalkanı operasyonuyla Suriye ile sınır güvenliğini gitgide artıran Mehmetçik, son günlerde El Bab’da DAEŞ teröristleriyle sıcak çatışmalar yaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde El Bab’ da bulunan askerlerimize DAEŞ tarafından yapılan saldırıda 4 askerimiz şehit oldu, 15 asker yaralandı. Yaralı askerler helikopterler aracılığıyla Kilis ve Gaziantep’teki hastanelere taşındı. TSK yaptığı açıklamada en az 45 DAEŞ mensubu teröristin öldürüldüğünü duyurdu. Fırat Kalkanıyla bölgedeki teröristleri Özgür Suriye Ordusu desteğiyle temizleyen Mehmetçik, DAEŞ in sıkışıp kaldığı El Bab’ı da almak için yoğun çaba sarf ediyor. Git gide gücünü kaybeden teröristler elindeki son kozlarını oynuyor. Yoğun çatışmalar yaşanan El Bab’ın merkezindeki hâkim bir noktada bulunan eski hastane ve son iki yıldır DAEŞ teröristlerinin barınma ve mühimmat deposu olarak kullanıldığı biliniyor. Bazı kaynaklar, hastanenin bulunduğu hâkim arazinin ele geçirilmesiyle DAEŞ’in kentteki hâkimiyetinin kalmayacağını öngörüyor.

 TSK Çatışmaların Sürdüğünü Duyurdu

 El Bab’da süren çatışmalar, merkezdeki DAEŞ mensuplarının barınma ve cephane deposu haline getirdiği şehir hastanesi çevresinde sürüyor. Hastanenin bulunduğu bölge DAEŞ tarafından sürekli korunuyor. El Bab’a hâkim bir tepenin yamacında yoğun çatışmalar devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden sabah yapılan açıklamada , “Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab’ın ele geçirilmesine yönelik ileri harekâta devamla, Bab-Halep yolunda tam kontrol sağlanmıştır.” denildi.

Barınma Alanları İmha Edildi

Hava Kuvvetleri komutanlığına ait savaş uçağı DAEŞ’e ait 51 barınma alanının imha edildiğini duyurdu. Ayrıca 3 adet ZSU-23 Silah monteli Pikap aracı, 2 adet DOÇKA monteli Pikap aracı, 3 adet Ağır Makinalı Tüfek monteli Pikap aracı imha edildi. Son yapılan açıklamalarda El Bab Hastanesi, Akil Dağı, Gençlik konutları, Seken konutları, Fırın merkezi, Ziraat okulu ve Nısıf Dünya düğün salonu, Akil Cezaevi ve 23.Cadde ile bazı önemli kavşaklar şiddetli çatışmalar sonucunda DAEŞ’in elinden alındığı belirtildi.

Fırat Kalkanında Şehit Sayısı 25’e yükseldi

  1. gününe giren FIRAT KALKANI operasyonunda rejim güçlerinin hava ve DEAŞ teröristlerinin roket, havan ve bomba yüklü araçla yaptığı saldırılarda bugüne kadar 25 askerimiz şehit oldu.
Tagged with:     , ,

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.