Hüsnü Mahalli’nin Tutukluğuna Yapılan İtiraz Reddedildi

Hüsnü Mahalli’nin avukatları tarafından tutuklanmasına karşın yaptıkları itirazı değerlendiren 10. Sulh Ceza Hâkimliği yapılan başvuruyu reddederek tutukluluğun devamına karar verdi.

Kendisinin rejim mağduru ve kendi ülkesindeki gazetecilik imkanların elinden alınmasına rağmen rejim yanlısı görüşlerinin devam etmesi halk tarafından da büyük bir eleştiri konusu olmuştu.

Suriye uyruklu Türk vatandaşı gazeteci Hüsnü Mahalli geçtiğimiz hafta katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözlerin ardından 13 Aralık’ta İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Ekiplerince gözaltına alınmıştı.  Buradaki işlemlerin ardından mahkemeye sevk edilen Mahalli, çıkarıldığı mahkemece Devlet büyüklerine hakaret ettiği ve iftira niteliğinde sözler söylediği gerekçesiyle tutuklanmıştı. Türkiye’nin ve diğer büyük devletlerin görüşlerinin aksine Suriye’de rejim yanlısı açıklamalarda bulunan ve yürütülen çalışmalar hakkında sık sık eleştirel yazılar kaleme alan Mahalli, hükümetin uyguladığı dış politikayı ilk zamandan beri benimsemiyordu. Sosyal medya Twitter hesabında yoğunlaştırdığı ve kimi zaman alaycı bir üslupla yazılar yazan Mahalli son TV programının ardından gözaltına alındı.

Mahalli’nin tutuklama talebiyle sevk edildiği 9.Sulh Ceza Mahkemesine sunulan savcılık yazısında “Ulusal ölçekli yayın yapan televizyon kanallarında program sunan ve köşe yazarlığı yapan, bu şekilde hedef ve takipçi kitlesi bulunan şüphelinin, muhtelif tarihlerde zincirleme olarak sosyal medya hesabı paylaşımları, televizyon programları ve gazete röportajı yoluyla Cumhurbaşkanını kast ederek mesnetsiz olarak tahkir edecek şekilde başta DEAŞ terör örgütü olmak üzere birçok terör örgütünü desteklediği, yardım ettiği şeklinde alenen söylemlerde bulunarak söz konusu makam ve kişilerin saygınlığını ve konumunu rencide edebilecek nitelikte bir fiil ve durum isnat etmek suretiyle atılı suçu işlemiştir.”  bilgisine ulaşıldı.

Devlet büyüklerine hakaretin özgür düşünce olarak benimsenemeyeceği ve gazeteci olmasının bir ayrıcalık olamayacağının belirtildiği kararda, özellikle Mahalli’nin söyledikleri sözlerin ve yaptığı haberlerin ilkeli gazetecilikle asla bağdaşmadığı belirtildi.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.