İlker Başbuğ Uçak Krizinden Ders Alındığını İfade Etti

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Son dönemlerde ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirten Başbuğ, Rus Büyükelçi’ye yönelik suikastın planlı olduğunu belirtti. “Türkiye ve Rusya uçak krizinden ders aldı” şeklinde konuştu.

26’ıncı Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ, suikastı değerlendirdi. Katıldığı bir canlı yayında birbirinden çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Türkiye’nin tarihindeki en zor süreçlerinden birini yaşadığını aktaran Başbuğ, son bir hafta içerisinde meydana gelen terör saldırılarının planlı gerçekleştirildiğini kaydetti.  Türkiye’nin her şeye rağmen bu süreci atlatacak güce sahip olduğunu ekledi.

Rus Büyükelçiye Suikast Çok Korkunç

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikasta uğramasının korkunç bir olay olduğunun altını çizen Başbuğ, basite alınacak bir saldırı olmadığını söyledi. Suikastın şahsi bir eylem olmadığını düşünüyorum diyen Başbuğ, “Birinin tek başına planlayıp gerçekleştirebileceği bir şey değil. Bu işin arkasında bir organizasyon var. Birilerinin hazırlayıp planladığı bir suikast olduğu kanaatindeyim.” dedi.

Ortada Bir Hata Var

Büyükelçinin davetli olduğu bir program için güvenlik önlemi alınmamasını eleştiren İlker Başbuğ, şu ifadeleri kullandı: “Şöyle bir durum söz konusu. Rus Büyükelçisi bir sergiye katılıyor. Neden orada polis ve emniyet birimleri bulunmaz. Böyle bir sergiden emniyetin bilgisi bulunmalı. Böyle bir hassas dönemde tedbir alınmaması büyük bir hatadır.”

Suikastla Ne Hedeflendi?

“Bir çeşit canlı bomba eylemi olarak değerlendirilebilir. Bir takım belirtiler söz konusu ancak net bir fikir sahibi olmak, kesin şudur demek mümkün değil. Rus ve Türk yetkililer bir çalışma yürütecek. Bunların sonucunu görmek gerekir. Saldırganın sağ yakalanması mümkün müydü kesin bir yorumda bulunamam. Belki Büyükelçi sağ kurtarılabilir diye düşünüldüğü için böyle bir yol izlenmiş olabilir.”

“Suikastın zamanlaması oldukça manidar. Aynı haftada 3 acı olay yaşıyoruz. Bu suikastın nedeni Rusya ile Türkiye’nin son dönemlerde iyileşen ilişkilerini bozmaktır. Bu işin arkasındakiler hataya düştü. Uçağın düşürüldüğü dönemdeki tutumu beklediler. Ancak iki ülke de sağduyulu davrandı. Anlaşılan o ki iki ülke uçak krizinden dersini aldı.”

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.