IŞİD’in Yayınladığı infaz Görüntüleri

IŞİD önceki akşam oldukça sarsıcı bir video yayınladı. Videoda iki Türk askeri yakılarak infaz edilirken görülüyor. Henüz bu videonun gerçek olup olmadığı hakkında çok net bir bilgi elde edilmiş değil. Olaydan sonra Genel Kurmay Başkanlığı’nda yapılan toplantıda görüntüler incelendi. 3 askerin terör örgütünün elinde olduğu bilgisi değerlendiriliyor.

Askerlerden bir tanesinin görüntülerinin, geçen sene sınır hattında terör örgütü tarafından kaçırılmış olan Sefter Taş’a ait olduğu açıklandı. Sınırda IŞİD’E bağlı kaçakçılar ile Şehit Mehmed Piyade Hudut Karakol Komutanlığı’na mensup görevliler arasında çatışma çıkmıştı; çatışmada Sefter Taş IŞID tarafından kaçırıldı. Yusuf Beylam ise şehit düştü. O zamandan beri Sefter Taş IŞID’in elinde rehine olarak tutuluyordu. İnfaz videosunda gördüğümüz diğer askerin ise Fethi Şahin olduğu iddiası mevcut. Fethi Şahin askerliğini 3 yıl önce tamamlamıştı. Görüntülerin sosyal medyada hızla yayılmasıyla beraber muhalefet de duruma tepki gösterdi; Kemal Kılıçdaroğlu “ Yüreğimiz yanıyor, hükümetten cevap bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Ayrıca dehşet veren videonun daha fazla yayılmasının önlenmesi amacıyla, sosyal medyada bazı kısıtlamaların yaşandığı gözlendi. Kullanıcılar belli sitelere girerken zaman zaman sorun yaşadılar. Facebook, Twitter, Ekşi Sözlük, Youtube sitelerine erişim kısıtlandı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Fırat Kalkanı Harekatı’nda El Bab’da şehit olan Piyade Uzman Çavuş Burak Boz’un cenaze törenine katıldı. Tartışılan görüntüler ile ilgili olarak öncelikle kendisinin detaylı bir bilgiye sahip olmadığını aktardı. Ülkelerin terör örgütleriyle işbirliği yapmamaları gerektiğinin altını çizen Elvan, terörle mücadelenin topyekün bir mücadele gerektirdiğini söyledi. Bazı uluslararası güçleri, 2 terör örgütü varsa; bunlardan bir tanesiyle işbirliği içine girme eylemlerinden dolayı eleştirdi. Lütfi Elvan sözlerini şu şekilde sürdürdü : “ Böyle bir anlayışı kabul etmek mümkün olamaz; bu şekilde davranan herkes bundan zarar görecektir.” Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise 3 askerin IŞID’in elinde olduğu iddialarını değerlendirmeye devam ettiklerini belirtti. Birçok yorumun teyit edilmediğini belirtti. Fikri Işık aynı zamanda son gelişmeler hakkında da bilgi verdi; Özgür Suriye Ordusu ile beraber El Bab’da çok kritik bir nokta olan hastane tepesini DEAŞ’dan temizlediklerini söyledi.

Tagged with:     , ,

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.