Kamu Kurumları Elektrik Fiyatlarını Manipüle Mi Ediyor?

Enerji sektöründe lobilerde ve kulislerde dönen iddialar ortalığı karıştıracak. Şu an için enerji piyasası kaynakları, kamu enerji kurumlarının çalışmaları konusunda bir takım söylentilerle çalkalanıyor. Bu kamu kurumları doğalgaz kullanılarak elektrik üretimi yapılmasını kısıtlayan düzenlemeler sonrası neredeyse Dolardan hızlı yükselen elektrik fiyatları için serbest piyasada 235-240 TL/MW fiyatında sabitlenmesi için çalıştığı yönünde söylemler piyasada dolaşmaya başladı. Özellikle havaların oldukça soğuması ile evsel ısınma için tüketilen doğalgazın temininde zorluk yaşandığı ve Botaş’ın da buna bağlı olarak santrallere verdiği gazı yüzde 90 kesmesine neden oldu. Bu gelişme de fiyatların bir anda artması sonucunu doğurdu. Tüketimin de rekor sevide olduğunu belirten yetkililer geçen seneye göre tüketimin 30 milyon metreküp daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Doğalgazın kısılması elektrik üretimini olumsuz etkilerken EPİAŞ elektrik fiyatını MW başına 586 TL’ye çıkararak saatlik fiyatların bir anda 1900-2000 bandına gelmesine neden oldu. Aralık ayı için 225 TL ortalamaya sahip elektrik fiyatları böylelikle son yılların tavan fiyatını görmüş durumda. Reuters Haber Ajansına bu konu hakkında açıklama yapan uzmanlar kamunun elektrik fiyatlarında söz konusu artıştan son derece rahatsız olduğunu ve fiyatların tarihi seviyelere ulaştığını belirtti. Kamu enerji kurumları 235 TL/MW bandına fiyatı sabitlemek için çalıştıklarını vurgulayan uzmanlar bu rakamlarla enerji piyasasının devamlılığının masaya yatırılması gerektiğini vurguladılar.

BOTAŞ doğalgazın kısıtlı olması sebebiyle yaşanan bir takım problemler sonrası bazı sanayi kuruluşlarına üretimlerin kısılması yönünde talebini ilettiği de yaşanan gelişmeler arasında. Özellikle kritik seviyede yer almayan üretimlerin düşürülmesi talebinin için çimento sektöründeki uzmanlardan biri tarafından basına servis edildiği de konuşulanlar arasında. Söz konusu haberi veren kaynak ülke çapında elektrik kesintilerine gerek olduğunu ve 21 Aralık’tan itibaren sorun çözülene kadar enerji kullanımı konusunda kısıtlama talebinin şirketlere iletildiği bildirildi. Demir çelik sektörünün de enerji kısıtlaması talebine konu olduğu konuşulurken bu dedikodular hakkında en azından demir çelik sektöründen resmi bir açıklama geldi. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nin Genel Sekreteri yaptığı açıklamada kendilerine böyle bir talebin gelmediğini söyledi.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.