Dizi Haberleri – Dizi Fragmanları – Oyuncu Haberleri

Kayıp İki Askerimize Keşif Sırasında Işid Pususu

Sabah saatlerinde gelen bilgi doğrultusunda Suriye şehri olan El Bab ile aralarında fazla mesafe bulunmayan ve batısında yer alan El Dana köyü yakınlarında kaybolan iki askerin yanlış yola girdikleri öğrenildi. Bunun ardından ise IŞİD terör örgütünün kurduğu pusuya düştükleri söyleniyor. Bu olayın öncesinde Genelkurmay yaptığı açıklamalarda Fırat Kalkanı Operasyonu’nun devam ettiğini belirtmiş ve sadece iki […]

Kayıp İki Askerimize Keşif Sırasında Işid Pususu
01 Aralık 2016 - 15:55 'de eklendi.

Sabah saatlerinde gelen bilgi doğrultusunda Suriye şehri olan El Bab ile aralarında fazla mesafe bulunmayan ve batısında yer alan El Dana köyü yakınlarında kaybolan iki askerin yanlış yola girdikleri öğrenildi. Bunun ardından ise IŞİD terör örgütünün kurduğu pusuya düştükleri söyleniyor. Bu olayın öncesinde Genelkurmay yaptığı açıklamalarda Fırat Kalkanı Operasyonu’nun devam ettiğini belirtmiş ve sadece iki asker ile irtibatın kesilmiş olduğunu söyleyerek kaçırılma kelimesi kullanılmadan bölgesel arama faaliyetlerine başladıklarını belirtmişti.

kibrisli-turk-iside-katilacakti

Olayın meydana geldiği El Dana köyü, Özgür Suriye Ordusu’nun elinde fakat buna rağmen arama çalışmalarını zorlaştıran birçok durum var. Bunlar terör örgütünün yapmış olduğu tuzaklar. Hem ÖSO hem de TSK unsurları, köyde taktiksel olarak saklanan IŞİD teröristlerini buna ek olarak da örgütün kurduğu el yapımı patlayıcı tuzakları temizleme işlemini devam ettiriyorlar. Bir önceki gün gerçekleşen kaybolma olayının da keşif timinin El Bab doğrultusundaki mevzilerin durumu ile ilgili tespit çalışmaları yaparken gerçekleştiği bilgisi yer almakta. Olayın gelişimi ise askerlerin yollarını şaşırmaları ile gerçekleşmiş.

iki-asker-kibris

İçinde iki astsubay ve bir tercümanın bulunduğu araç, El Dana’dan El Bab yönüne ilerliyordu. Terör örgütünün bu bölgede hangi alanlarda olabileceğini belirlemek için yola koyulmuşlardı. Arazinin her tarafının benzer olması askerlerin yollarını şaşırmasına neden oldu. Bunu ardından yanlış yolda ilerlemeye başladılar. Yolda pusu kuran terör örgütü, içinde iki askerin bulunduğu araca ağır silahlarla saldırdı. Çıkan çatışmada araç tanınmaz hale geldi. Askerlerin yanında bulunan tercüman da yaralandı. Sayıları fazla olan terör örgütü mensupları çatışmanın ardından askerleri kaçırmayı başardı. Kaçırılan bu askerlerin araziden 30 km uzaklıktaki El Bab a götürdükleri söyleniyor. Genelkurmay sessizliğini korurken ajanslar kayıp askerlerin isimlerini açıkladı. Bunlar; astsubay Muhammed Duran Keskin ve astsubay Kıvanç Kaşıkçı.

Çıkan çatışmada yaralanan üç askerin ise helikopter ile Kilis ve Gaziantep’teki hastanelere kaldırıldığı öğrenildi. Türk askeri bölgeye müdahalede bulundu. TSK’dan yapılan bilgilendirmede Türk savaş uçaklarının El Bab’ın kuzeydoğusundaki Bzagah ve Zarzur bölgelerinde terör örgütüne ait yerlerin imha edildiği söylendi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER