Dizi Haberleri – Dizi Fragmanları – Oyuncu Haberleri

Petrol “Opec’te Anlaşma” Haberi İle Sıçradı

OPEC’in üretimi kısma konusunda anlaşmaya vardığı haberi üzerine petrolde sert bir yükseliş gözlemlendi. Küresel piyasalarda istikararı sağlamak ve rekor düzeye ulaşmış petrol arzını aşağı çekmek için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretimi kısma kararı alması, petrol fiyatlarında ani bir yükselişe neden oldu. 8 Sene Sonra İlk Üretim Kısıntısı Sekiz yıl sonra ilk kez üretimi […]

Petrol “Opec’te Anlaşma” Haberi İle Sıçradı
01 Aralık 2016 - 14:47 'de eklendi.

OPEC’in üretimi kısma konusunda anlaşmaya vardığı haberi üzerine petrolde sert bir yükseliş gözlemlendi.

Küresel piyasalarda istikararı sağlamak ve rekor düzeye ulaşmış petrol arzını aşağı çekmek için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretimi kısma kararı alması, petrol fiyatlarında ani bir yükselişe neden oldu.

8 Sene Sonra İlk Üretim Kısıntısı

Sekiz yıl sonra ilk kez üretimi kısma kararının alınmasında ana etkenin piyasada oluşan arz fazlasının petrol fiyatlarını olumsuz etkilemesi olduğu belirtiliyor. Bu kararla birlikte OPEC günlük üretimini 32,5 milyon varille sınırlandıracak. Bu üretim indirimi OPEC dışı ülkelerden gelen günlük 600 bin varili içerecek. Edinilen bilgiye göre OPEC dışı ülkeler arasında en büyük petrol üreticisi konumunda bulunan Rusya da OPEC’in üretim kısma kararına uygun olarak arzda indirime gidecek.

petrol-anlasma

Anlaşma İle İlgili Spekülasyonlar Fiyatları Etkiledi

Üretimi kısma kararının alınacağına dair ilk haberler Eylül ayında geldi. Ancak bu anlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ile ilgili spekülasyonlar nedeniyle petrol fiyatlarında ciddi düşüşler ve oynamalar oldu. Üretimin aşağı çekilmesiyle ilgili anlaşmaya varılmasının önündeki engeller spekülatif dalgalanmalara sebep oldu.

Massachusetts’te Strategic Energy & Economic Research başkanı Michael Lynch, anlaşma haberinin ardından gelen sert fiyat artışının anlaşmaya varıldığının göstergesi olarak yorumlanabileceğini ifade etti. Lynch, “Bu dünkü havanın tamamen tersi” diyerek fiyat artımıyla ilgili görüşünü ifade etti.

Brent Petrol Yüzde 7 Değer Kazandı

OPEC’in Viyana’daki toplantısından olumlu sonuç çıkacağı yönünde beklentinin verdiği havayla Brent petrol varil fiyatı 50,72’ye kadar yükseldi. Toplantının olumsuz sonuçlanacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle 45,90 dolara kadar gerileyen Brent petrol fiyatları, üretim kısma kararının alındığı yönündeki haberlerin ardından yüzde 7 değer kazanmış oldu.

petrol-anlasmasi

Toplantını Sonuçları Petrol Fiyatlarının Geleceğini Belirleyecek

Piyasa analiz uzmanlarına göre Viyana toplantısından çıkacak karara göre önümüzdeki dönemde petrol fiyatları şekillenecek. Üretim kısma kararının çıkması durumunda petrol fiyatlarının 60 doları bulması bekleniyor. Beklentilerin aksi yönünde bir karar çıkması durumunda ise fiyatlarda sert düşüşler yaşanabilir.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER