Suikast Tedbirleri Alınacak

Türkiye’yi derinden sarsan saldırıların etkisi henüz geçmemişken Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik düzenlenen suikast, Türk yetkilileri harekete geçirdi. Türkiye ve Rusya arasındaki olumlu gelişmelerin böyle bir olayla sarsılmak istenmesi düzenlenen suikastın gerekçesi olarak düşünülse de henüz net bir sebep gösterilemiyor.

Baş Şüpheli FETÖ

Emniyet güçleri, suikastı yapan kişinin kimlik bilgileri, geçmiş yaşantısı ve şu an ki yaşamı ile ilgili bilgi toplanarak şahsın FETÖ üyesi olması olasılığı üzerinde duruyor. Ayrıca suikastçının yakın bir akrabasının FETÖ ile ilgili olduğu düşünülen bir dershaneye sahip olması ve bu sebeple soruşturma yaşaması, şu an ki ev arkadaşının FETÖ’ dan aranması, yakın bir arkadaşının ise Kasım 2016’da KHK soruşturması sebebiyle meslekten ihraç edildiğine yönelik bilgiler şüphelerin bu konu üzerinde yoğunlaşmasına sebep olmaktadır.

Eylemin Şekli Riskli

Suikastçı Altıntaş ile ilgili ne kadar FETÖ örgütü mensubu olarak şüphe duyulsa da başka bir etkeninde varlığı Emniyet güçlerinin üzerinde durduğu konular arasında yer alıyor. Bu eylemin gerçekleşme şekli ve yerinin büyük risk taşıması Türk yetkililer ile birlikte çalışmak ve bu soruşturmayı yürütmeye yardımcı olmak üzere Moskova’dan gelen heyet ile birlikte bu eylemin arkasında dış güçlerinde bulunabileceği düşüncesini meydana getiriyor. Bu bağlamda suikastçı Altıntaş’ın arkasında bulunan azmettirici dış odakların kimler ya da hangi ülkeler olabileceği konusunda etkili bir araştırma ve soruşturma başlatıldı. Buna sebep olarak ilk sırada olabilecek neden ise Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin bozulmak istenmesi şeklinde belirtiliyor.

Sırada Başka Hedefler Olabilir

Bu tür eylemlere hedef olabilecek ya da suikastlara maruz kalabilecek başka siyasetçi, bürokrat ve politikacılarında olabileceği ihtimali üzerine Emniyet güçleri bu isimleri belirleyerek önlem alma yoluna gidiyor. Gerçekleştirilen suikast tüm hatları ile araştırılarak ortaya çıkan bazı sorulara cevap bulunmaya çalışılıyor. Şahsın neden o oteli tercih ettiği, bu kadar riskli bir eylemi neden gerçekleştirmek istediği, arkasında bulunan güçleri ve Rus Büyükelçi’nin neden koruma talep etmediği cevaplanması gereken sorular arasında yer alıyor. Ayrıca şahsın ölü olarak ele geçirilmesine yönelik oluşan tepkilere karşılık daha önce canlı bomba ile ilgili Özel Harekât’ ın şahsı vurma konusundaki çekimserliğine verilen tepkilerin buna sebep olmuş olabileceği savunulan görüşler arasında yer alıyor.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.