Terör Mağduru Anne Babalara Da İstihdam Hakkı

Terör mağdurlarının anne babalarının da kamuda istihdam edilmesiyle ilgili düzenleme yapıldı. İlgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Terörle mücadele kararlı bir şekilde devam ederken terör mağdurlarının hayat şartlarının iyileştirilmesini amaçlayan düzenlemeler de yapılmaya devam ediyor. Son olarak Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelikte 23 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle birlikte terör mağdurlarının anne babalarının kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesi kararlaştırıldı.

Hangi Maddelere Düzenleme Yapıldı?

Yönetmeliğin 2. Maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yapılan değişiklikle hayatını kaybedenlerin eş veya çocuğu yoksa anne, babasının istihdam edilmesi ibaresi eklendi. Aynı maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde yapılan değişikle Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na ait işletmelerde görev yaparken patlayıcı maddelerin üretimi, nakli ve imha edilmesi gibi işlemler sırasında hayatını kaybedenlerin de anne veya babalarının istihdam edilebilmesinin yolu açıldı. Düzenlemeden yararlanma hakkı kazananları belirleyen 5. Maddenin (c) bendinde değişiklik yapılmış, aynı maddeye (ç) bendi eklendi. 6, 10 ve 11. Maddelerin yapılan değişikliğin yanı sıra geçici madde eklendi ve 2. Maddenin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırıldı.

Düzenleme Kimleri Kapsıyor?

Yeni düzenlemeyle birlikte terör eylemleri yüzünden engelli olanlar ve hayatını kaybedenlerin yakınları için sağlanan istihdam kolaylıkları anne ve babalarını da içine alacak şekilde genişletildi. Kamuda istihdam için belirlenen 45 yaş sınırında da esneklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre terör mağdurunun ailesinde 45 yaşından küçük birisi yoksa 45 yaşından büyük olanlar da istihdam edilebilecek. 45 yaşından küçük birisinin olmadığı durumlarda iki hak sahipliği ortaya çıkarsa eş ve çocuklarından biri ile anne, baba veya kardeşlerinden biri olmakla iki kişi istihdam edilebilecek. Eş veya çocuğu yoksa anne veya babası ile kardeşlerinden biri, anne ve babası yoksa da diğer kardeşi istihdam hakkından faydalanabilecek.

Yönetmelikte yapılan düzenlemelerle birlikte gerçekleşecek işlemler Bakanlar Kurulu tarafından yürütülecektir.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.