Dizi Haberleri – Dizi Fragmanları – Oyuncu Haberleri

Ramazan Ayında Diş Çürüklerine Dikkat

Ramazan Ayında Diş Çürüklerine Dikkat Uzmanlar, Ramazan ayının gelişiyle birlikte ağızda fark edilemeyen çürükler ve diş eti problemleri gibi hususlara dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunuyor. İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ramazan ayında oruç tutmaktan kaynaklanabilecek diş problemlerine karşı önlem alınması gerektiğini belirtti. Ramazan Ayı’nda diş çürüklerinin […]

Ramazan Ayında Diş Çürüklerine Dikkat
09 Haziran 2016 - 11:43 'de eklendi.

Ramazan Ayında Diş Çürüklerine Dikkat

Uzmanlar, Ramazan ayının gelişiyle birlikte ağızda fark edilemeyen çürükler ve diş eti problemleri gibi hususlara dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunuyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ramazan ayında oruç tutmaktan kaynaklanabilecek diş problemlerine karşı önlem alınması gerektiğini belirtti. Ramazan Ayı’nda diş çürüklerinin artabileceğini vurgulayan Karaduman, “Ağızda çok sayıda ve çeşitte bakteri bulunmaktadır, ancak tükürüğümüz temizleme ve yıkama ile bu bakterilere karşı dişlerimizi korur. Oysaki oruç tutarken ağızda tükürük üretimi azalır ve bakteriler temizlenemediği için diş çürükleri, dişeti problemleri ve ağız kokusu artabilir.” dedi.

Diş problemleri ile baş etmek için ramazan ayı boyunca sahurdan sonra dişlerin fırçalanmasının çok önemli olduğunun altını çizen Karaduman, “Ramazan ayında tatlılar, kahve ve çay daha çok tüketilir, akşam saatlerinde daha çok atıştırılır, dolayısıyla Ramazan ayında çürüklerin oluşması hızlanmaktadır. Sahurdan sonra dişler fırçalanmadan hemen yatıldığı için ağız içinde daha çok bakteri ürer. Diş ve dişetlerinde sorun olan bireylerde Ramazan ayında şikâyetler bu yüzden artmaktadır.” şeklinde konuştu.

 

Etiketler :
SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER