Verem nedir?

Her yıl dünyada 8 milyon insanın verem hastalığına yakalanıyor. Yanlış ilaç kullanımından kaynaklanan en önemli sorun ise ilaca dirençli veremin birçok hastada mevcut ilaçların işe yaramamasına neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde verem tedavisinde yeni geliştirilen ve ruhsat bekleyen molekülün çoklu ilaca dirençli hastalarda iyileşme şansını artırdığı ve hastalığa bağlı yan etkileri de azalttığı açıklandı. Peki, verem nedir? Nasıl bulaşır? İşte size verem hastalığı ile ilgili merak edilen her şey…
Vereme ne neden olur?

Verem (Tüberküloz), binlerce yıldır var olduğu bilinen bir mikrop nedeniyle gelişiyor. Bu mikrobun adı ise Mycobacterium tuberculosis. Tüberküloz, en çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabiliyor. Organlara zarar verip, gerekli tedavi yapılmaz ise öldürücü olabilir.

Dünyada 2 milyar insan bu mikrobu taşıyor

Verem mikrobunu 24 Mart 1882’de Robert Koch adlı bir bilim adamı keşfetti. Özellikle solunum yolu ile bulaşan bir mikrop, dünyada yaklaşık 2 milyar insanda bulunuyor. Mikrobun vücutta bulunması hastalık anlamına gelmiyor. Taşıyıcıların ancak yüzde 10’unda hastalık gelişiyor. Kişilerin bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman mikrop çoğalmaya başlıyor ve hastalık oluşuyor.

Kimler risk altında

Uyuşturucu madde kullanımı, sigara ve alkol tüketimi, d vitamini eksikliği, kilonun düşük olması, silika tozlarına maruz kalmak, kanser, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, çölyak hastalığı, AIDS, kortizon kullanımı, organ nakli ve tüberküloz hastası ile yakın ve uzun süreli temas, hastalık gelişimini kolaylaştırıyor. 2 haftadan fazla uzun süre öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, kilo kaybı, gece terlemesi ve halsizlik verem hastalığının en sık görülen belirtileri. Özellikle öksürük yakınmasının antibiyotik ve diğer tedavilere rağmen 2 haftadan uzun sürmesi en önemli belirti.

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.