0
iste_asgari_ucret_ile_calisan_isci_sayisi_h195729_3fae6

Türkiye’nin Asgari Ücretli Nüfusu

Ekonomi Dizi Haberleri 9 views
sponsorlu reklam

Seçimlerle beraber en çok vaat alan kesim olan Asgari ücretli sayısının Türkiye’de kaç kişi olduğunu biliyor musunuz? İşte Türkiyenin Asgari ücretli nufusu.

Seçimlerin yaklaşmasıyla beraber siyasi partilerin seçim vaatleri ardı ardına sıralanmaya başlandı. 1.400 ile 5.000 lira arasında olacağı vaat edilen asgari ücretli çalışan sayısı Türkiye’de kaç kişi? İşte Türkiyenin asgari ücretli nüfusu…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, Türkiye’de işçi statüsündeki kayıtlı çalışanların sayısı 13 milyon 787 bin kişiye ulaşıyor. Bu sayının yaklaşık 1.5 milyonu kamu işçisi ve sendikalı işçi olarak dışarıda bırakıldığında özel sektörde, sendikasız ve ücretli çalışanların sayısı yaklaşık 12 milyon görünüyor. Bu rakamın yüzde 40’ının yani yaklaşık 5 milyonunun asgari ücretli göründüğü daha önce Çalışma Bakanlığı’nın soru önergelerine verdiği yanıtta yer almıştı.

Ancak işte tam da burada 5 milyonun ne kadarının gerçekten asgari ücretli olduğu konusunda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2012’de bütçe görüşmeleri sırasındaki ifadesini dikkate almak gerekiyor.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir